Mentor Ubezpieczenia Indywidualne sp. z o.o. Coverholder at Lloyd's
Najlepsze ubezpieczenia online
wybierz ubezpieczenie ubezpieczenia turystyczne wypełnij formularz ubezpieczenia domu, ubezpieczenia mieszkania opłać i pobierz polisę online
 
kursy walut: SDR USD EURO CHF

Praktyczne porady dla wyjeżdżających do Rzymu

Praktyczne porady dla wyjeżdżających do Rzymu

Rzym nie bez przyczyny od wieków jest nazywany „okruchem raju”. To niezwykłe miejsce, które każdego roku przyciąga setki tysięcy turystów z całego świata. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które z pewnością przydadzą się Tobie, jeżeli planujesz podróż do Rzymu po raz pierwszy.

Pierwszą niespodzianką w Rzymie mogą być godziny otwarcia różnych lokali. Nie są one tak sztywno przestrzegane, jak w Polsce. Ponadto znaczna część sklepów z ubraniami jest nieczynna w poniedziałki. W tym dniu tygodnia także nie skorzystasz z usług fryzjera. Zaskoczeniem mogą być również restauracje, podtrzymujące już dość odchodzącą w zapomnienie zasadę obsługiwania klientów tylko w określonych godzinach, czyli od 12:30 do 15:00 i od 20:00 do 23:00. Jednak nie ma co się martwić. Zawsze możesz poratować się zakupami w supermarkecie. Supermarkety są otwarte w każdy dzień tygodnia.

Chcąc zjeść posiłek w restauracji poświęć trochę czasu na rezerwację stolika, ponieważ w niektórych restauracjach bez tego można zapomnieć o jakimkolwiek posiłku. Ponadto jeżeli jesteś osobą palącą, przestrzegaj obowiązującego we Włoszech zakazu palenia w lokalach i instytucjach publicznych. Palić można tylko w wyznaczonych miejscach, gdzie jest zainstalowany odpowiedni system wentylacji.

Dość nietypowa jest także kwestia napiwków. W niektórych restauracjach bezpośrednio dolicza się go do rachunku. W innych - pozostawia się to w gestii klientów, oczekując napiwku w wysokości 10% wartości rachunku.

Grzeczność nakazuje, aby znać kilka zwrotów w języku urzędowym państwa, do którego się udajemy. Tak też jest we Włoszech. Oczywiście nie należy tego traktować jako przymus, ale jako wyraz uprzejmości. Wchodząc w ciągu dnia do restauracji, kawiarni, baru, czy sklepu należy powiedzieć buon giorno, natomiast wieczorem – buona sera. Z kolei wychodząc – arrivederci.

Płacąc składki NFZ, masz prawo do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. W tym celu należy przedstawić odpowiedni dokument, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Otrzymasz ją, wypełniając odpowiedni formularz w wojewódzkim oddziale NFZ. Jednak uprawnia ona tylko do korzystania z podstawowych usług medycznych. Za pozostałe usługi medyczne jest pobierana opłata, dlatego wyjeżdżając warto jest wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia w pozostałym zakresie.

W razie zaistnienia zdarzenia wymagającego pomocy policji należy zadzwonić pod bezpłatny numer telefonu:  113,  karabinierów:  112, a straży pożarnej: 115, lub wybrać uniwersalny numer:  112. W nagłych wypadkach można także skontaktować się z przedstawicielami dyplomatycznymi Polski w Republice Włoskiej. W Rzymie mieści się zarówno Ambasada RP, jak i Wydział Konsularny.

Ambasada RP w Rzymie:

via P.P Rubens 20, Monti Parioli
00197 Roma
Tel. 06 362 04 200
E-mail: polish.embassy@agora.stm.it

Wydział Konsularny:
via di San Valentino 12/14
00197 Roma
Tel.:  06 362 04 300
E-mail: konsul@infopolonia.it

Jeżeli potrzebujesz dostępu do Internetu, to możesz być spokojny. W Rzymie kafejek internetowych jest pod dostatkiem. Ponadto, nie odczujesz tutaj żadnej różnicy czasu, gdyż obowiązuje taki sam podział na czas letni i zimowy i ze zmianą w takim samym okresie, co w Polsce.

 

2013-03-23 18:21:00, wyświetlono: 3301 razy
Polecamy
ubezpieczenia na wakacje

Najnowsze

Najpopularniejsze
TurcjaIndieKeniaWłochyNorwegiaGrecjaJaponiaKorea PołudniowaChinyPolska

ubezpieczenia InterRisk S.A.ubezpieczenia PZM  S.A.ubezpieczenia Generali S.A.ubezpieczenia Inter Partner Assistanceubezpieczenia Inter Polska S.A.ubezpieczenia PTU S.A.ubezpieczenia Hestia S.A.ubezpieczenia Uniqa S.A. (Uniqa + Filar)
Oferta produktowaubezpieczenia pod kredyt hipotecznyInformacjeubezpieczenie mieszkaniaMapa stronyubezpieczenie domuKontakt
akceptujemy płatności PayU
© 2016 Grupa Mentor
All rights reserved - ocac.pl